Dentysta- medyk bez, którego dzisiaj było by ciężko sobie poradzić

19-03-2021

Od lekarza do technika - istnieją niezliczone możliwości kariery w służbie zdrowia. Ale jeden zawód medyczny ma znaczenie dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia? Dentysta. Jeśli kiedykolwiek miałeś ból zęba, ubytek lub jakąkolwiek inną klęskę dentystyczną, to wiesz, że dobry dentysta jest nie tylko kluczem do zdrowia, ale także komfortu i pewności siebie.

 

Dziedzina ta ma swoje korzenie w medycynie prehistorycznej, sięgającej około 25 000 lat wstecz. W 5000 roku pne Sumerowie opisywali „robaki zębowe” jako sprawców próchnicy, a teoria ta została tak naprawdę wykorzeniona dopiero w XVIII wieku. Kiedy Hipokrates, „ojciec medycyny zachodniej”, ustalił swoją etykę „nie szkodzić” około 400 rpne, wspomniał o dbaniu o zęby, ale nie dał wskazówek. Zębami zaczęto się zajmować w 1523 roku wraz z opublikowaniem „Małej księgi leczniczej dla wszystkich rodzajów chorób i chorób zębów”.

 

W 1700 roku stomatologia była zawodem samym w sobie. Według American Dental Education Association w 1723 roku Pierre Fauchard, francuski chirurg i ojciec współczesnej stomatologii, opublikował tekst przewodni „The Surgeon Dentist, a Treatise on Teeth”. Jemu zawdzięczamy podziękowania za plomby i uznanie cukru za winowajcę próchnicy.

 

Stamtąd stomatologia zakorzeniła się jako poważna kariera medyczna. W 1840 roku otwarto pierwszą szkołę dentystyczną, Baltimore College of Dental Surgery, a Alabama weszła na scenę, tworząc rok później pierwszą praktykę dentystyczną. W 1860 r. Utworzono Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA), aw 1867 r. Założono pierwszą uniwersytecką szkołę dentystyczną, Harvard University Dental School.